Příspěvek na bydlení

Pokud dáváte za bydlení více než 30 % Vašeho rodinného příjmu (v Praze 35 %), máte nárok na příspěvek na bydlení. Příspěvek Vám sníží náklady na bydlení tak, abyste z vlastní kapsy platili za bydlení maximálně 30 % (35 % v Praze). Zažádat o dávku nebo dvakrát ročně doložit náklady je nově možné online z domova.

Příklad

Rodina Novákových (2 dospělí a 2 děti ve větším městě) bydlí v Jihlavě a platí nájemné 13 tisíc Kč. K tomu další 4 tisíce za energie. Paní Nováková se stará o děti a dostává 10 tisíc Kč rodičovský příspěvek. Pan Novák si ve stavební firmě vydělá 28 tisíc čistého. Za bydlení dávají 17 tisíc Kč, což je 45 % jejich příjmů a mají tak nárok na příspěvek. Díky příspěvku na bydlení dostane rodina každý měsíc 5 600 Kč (a za bydlení tak z vlastní kapsy zaplatí 11 400 Kč, což je 30 % jejich příjmu).

Pozor

Ne vždy je možné zohlednit celé nájemné. U nájemného funguje strop (tzv. normativ na bydlení), který udává maximální zohledňovanou částku podle velikosti rodiny a velikosti obce. Třeba u rodiny Novákových (4 členové rodiny ve městě o velikosti 50 až 100 tisíc obyvatel) by bylo možné zohlednit nájem do výše 17 777 Kč. U vyššího nájmu by se tak zohledňovala pouze tato částka.

Nebojte se zažádat o pomoc, na kterou máte nárok

Udělat vše můžete jednoduše on-line